logo-digieleman

حالت هدلس مود در کوادکوپتر چیست؟ مزایا و معایب

نام عجیب «حالت بدون سر» یا هدلس مود در پهپاد چیست؟ آیا باید از آن استفاده کنید یا فقط برای مبتدیان است؟ چه موقع از آن باید استفاده کنیم؟

در این پست، در مورد حالت هدلس مود پهپادها، چه برندهایی از آن استفاده می‌ کنند و چرا باید و نباید از این تنظیمات استفاده کنید، خواهید آموخت. با دیجی المان همراه باشید تا در این مقاله به طور کامل با هدلس مود آشنا شوید.

آیا تا به حال متوجه شده اید که اکثر پهپادها و کوادکوپترها تقریباً از هر طرف یکسان به نظر می رسند؟ جلو، عقب، چپ یا راست، تشخیص تفاوت دشوار است. برخی از تولیدکنندگان پهپاد با اضافه کردن چراغ‌ های LED با کد رنگی در هر طرف، تعیین جهت پهپاد را آسان‌ تر کرده‌اند.

دقیقاً مانند بال‌ های هواپیما که بسته به اینکه به کدام بال نگاه می‌ کنید، چراغ‌ های رنگی خاصی دارند، اغلب می‌ توانید جهت یک هواپیمای بدون سرنشین را با نگاه کردن به چراغ‌ های LED آن تشخیص دهید. اما یک راه تمیزتر برای شماره گیری در جهت هواپیمای بدون سرنشین، یادگیری استفاده از حالت بدون سر یا همان هدلس مود است. در حالت بدون سر، پهپاد “سر ندارد”. این امر کنترل آن را آسان‌ تر می‌ کند، زیرا نیازی به یادآوری نیست که کدام سمت چپ، راست، جلو یا عقب است.

حالت هدلس مود تنظیمی است که هواپیمای بدون سرنشین شما را به سمت کنترلر (شما)، بدون توجه به جهتی که پهپاد در واقع رو به آن است، هدایت می کند. این باعث می شود برخی از مانورها آسان تر و برخی دیگر بسیار دشوارتر شوند. در مقابل، حالت معمولی پهپاد بستگی به جهتی دارد که پرنده شما رو به آن است. اگر پهپاد شما رو به سمت شما باشد، سمت چپ باقی می ماند. اما اگر پهپاد شما رو به روی شما باشد و جوی استیک را به سمت چپ حرکت دهید، پهپاد شما به سمت راست حرکت می کند.

حالت هدلس مود در پهپاد چیست

حالت بدون سر یا Drone Headless Mode چیست؟

از دور، بیشتر پهپادها از جلو و عقب یکسان به نظر می رسند. زمانی که در هوا هستند، تشخیص اینکه آنها به کدام سمت می‌روند دشوار است. برخی از پهپادها دارای چراغ های LED با رنگ های مختلف هستند. اما در فاصله دور یا هنگام پرواز به سمت خورشید، نمی توانید این LED ها را ببینید.

هدلس مود به معنای تغییر مدار فرمانی هلی شات می باشد، یعنی زمانی که تشخیص جلو یا عقب پرنده برای شما مقدور نیست و یا هنگام عکسبرداری یا فیلم برداری هستید و تمرکز شما برای هدایت و تشخیص سر پهپاد کافی نیست، با فعال کردن حالت هدلس مود سر پرنده قفل شده و دیگر نیازی نیست برای هدایت درست آن ، سر یا عقب آن را تشخیص دهید و به سادگی با همان فرامین چپ یا راست پرنده به همان سمت چپ یا راست رفته و بلاعکس عمل نمیکند. این ویژگی امروزه جز یکی از مهمترین ویژگی های انتخاب یک کوادکوپتر خوب محسوب می شود چرا که بسیاری از افراد مبتدی بدون نگرانی از خطاهای احتمالی می توانند پهپاد را هدایت کنند.

راه حل برای تشخیص ساده تر چیست؟

از حالت هدلس مود پهپاد خود استفاده کنید. حالت بدون سر در هواپیمای بدون سرنشین یک حالت کنترل شده با الگوریتم است که در ارتباط با جهت گیری شما کار می کند. صرف نظر از حالتی که پهپاد شما در هوا قرار می گیرد، اگر روی کنترلر خود را به سمت راست فشار دهید، پهپاد شما به سمت راست حرکت می کند.

اگر چپ را فشار دهید به سمت چپ حرکت می کند. البته پهپادها همیشه جلو و عقب دارند. جلوی پهپاد محل نصب دوربین است. در حالت بدون هد، قسمت جلو نادیده گرفته می شود و بر اساس موقعیت مکانی شما حرکت می کند.

کدام پهپادها حالت هدلس مود دارند؟

حالت بدون سر اغلب به عنوان یک ویژگی در پهپادهای مبتدی ذکر شده است. نمی‌ توانید آن را در مدل‌ های پیشرفته‌ تر تبلیغ کنید. آیا پهپادهای DJI حالت بدون سر دارند؟ بله، برخی این ویژگی را دارند. برای برخی، می توانید حالت قفل دوره را در داخل ویژگی بازگشت به خانه پنهان کنید. برند Autel قبلاً پهپادهایی را با حالت هدلس می ساخت، و بنظر می رسد که هنوز در بعضی مدل ها این ویژگی وجود داشته باشد.

استفاده از حالت بدون سر در پهپاد

می توانید با انتخاب آن تنظیمات یا انتخاب دکمه مربوطه روی کنترلر، حالت Headless را فعال کنید. اطلاعاتی در مورد نحوه عملکرد این ویژگی و کنترلر در دفترچه راهنمای شما وجود دارد. اکثر پهپادهای مبتدی فعال کردن آن را بسیار ساده می کنند. فقط چند ثانیه طول می کشد تا حالت Headless Mode فعال شود و در حال پرواز باشید.

 4 مزیت استفاده از حالت هدلس در پهپاد

حالت هدلس مزایا و معایب خود را دارد. در اینجا دلایلی وجود دارد که ممکن است استفاده از این تنظیمات را در پرواز بعدی خود انتخاب کنید.

1_ حالت بدون سر برای خلبانان مبتدی هواپیماهای بدون سرنشین ایمن تر است.

این تنظیمات برای مبتدیان بسیار عالی است، زیرا به شما امکان می دهد مستقیماً با دانش فنی خیلی کم پرواز کنید.

2حالت بدون سر، حرکت کوادکوپتر را بسیار ساده می کند.

از آنجایی که در ارتباط با جهت گیری شما کار می کند، نه با هواپیمای بدون سرنشین، حالت Headless بیشتر سردرگمی جهت گیری را از بین می برد.

این بدان معنی است که وقتی واقعاً می خواهید به سمت راست بروید، به سمت چپ نخواهید رفت.

3 _ به خلبانان مبتدی پهپاد اجازه می دهد تا روی کادربندی عکس تمرکز کنند.

حالت بدون سر به این معنی است که شما نیازی به استرس در مورد جهت گیری پهپاد خود نخواهید داشت، اما در عوض روی کادربندی عکس خود تمرکز کنید.

4 _ Headless Mode می تواند پله ای برای رسیدن به مهارت های سطح بالاتر باشد.

اگر می‌ خواهید فوراً پرنده خود را در آسمان پرواز دهید، حالت هدلس بهترین گزینه است.

بیش از حد به آن اتکا نکنید، زیرا در بخش عمده برنامه های پهپاد تجاری استفاده نمی شود. بهتر است از آن به عنوان پله ای برای مهارت های سطح بالاتر و پرواز FPV (نمای اول شخص) استفاده شود.

حالت هدلس مود در پهپاد چیست

5 معایب استفاده از حالت هدلس در پهپاد

با تمام مزایایی که دارد، حالت بدون سرنشین پهپاد دارای معایبی است.

1 _ حالت Headless به شما مهارت لازم برای کار در حالت های دیگر را نمی دهد.

پرواز در حالت بدون سر به شما مهارت لازم برای کار با پهپاد در حالت عادی را نمی دهد. این فقط یک تنظیم متفاوت نیست – تفاوت بین حالت بدون هد و حالت عادی، طرز تفکر کاملاً متفاوتی است. بسیار شبیه یادگیری یک زبان جدید است. شما نمی توانید هر کلمه را به یک ترتیب ترجمه کنید. جمله شما چندان منطقی نخواهد بود. برای برقراری ارتباط واضح در زبان جدید خود، باید شیوه جدیدی از تفکر را بیاموزید.

2 _ حالت هدلس ممکن است مشکل پیدا کند.

برخی از هواپیماهای بدون سرنشین برای عملکرد حالت بدون سر به مغناطیس سنج متکی هستند. پرواز در نزدیکی خطوط برق یا سایر تداخل های الکترومغناطیسی می تواند باعث اختلال در عملکرد مغناطیس سنج شود. اگر عملکرد Headless Mode به طور کامل از بین رفته باشد، باید به حالت عادی برگردید. اگر ندانید در حالت عادی چگونه پرواز کنید، مشکلات آشکاری خواهید داشت و در خطر سقوط قرار خواهید گرفت.

3 _ حالت بدون سر یعنی پرواز کور (گاهی اوقات)

دوربین همیشه در جهتی قرار نخواهد گرفت که پهپاد در حال حرکت است. به همین دلیل، دوربین ممکن است از جایی که شما بوده اید فیلمبرداری کند، اما جایی که شما می روید را نه. اگر این را روی صفحه نمایش خود تماشا می کنید، خراب شدن آن دور از انتظار نیست. شما فقط پس از ضربه متوجه خواهید شد که به چیزی برخورد کرده اید.

4 _ حالت بدون سر باعث ایجاد عادات بد می شود.

حرکت از حالت بدون سر به حالت عادی ممکن است دشوار باشد. ممکن است مجبور شوید عادت های بد را کنار بگذارید.

5 _ حالت بدون سر به شما اجازه نمی دهد از پرواز پهپاد خود درآمد کسب کنید.

حالت هدلس در اکثر برنامه‌ های پهپاد تجاری استفاده نمی‌ شود. اگر می‌ خواهید از پهپادتان کسب درآمد کنید، باید پرواز در حالت‌ های دیگر را یاد بگیرید.

آیا استفاده از حالت بدون سر تقلب است؟

ممکن است در مورد خلبانان پهپادهای پیشرفته که از حالت بدون سر استفاده می‌ کنند، نوعی تقلب محسوب شود. کمی شبیه محافل عکاسی است. اکثر دوربین ها حالت های نقطه و عکاسی دارند که برای اکثر سناریوهای روزمره کاملاً مناسب است، هر چند یک عکاس حرفه ای برعکس بگوید.

با این حال، اگر می‌ خواهید بیشترین بهره را از دوربین خود ببرید، بهتر است در مورد دیافراگم و سرعت شاتر و ارتباط آن‌ ها با یکدیگر بیاموزید. به همین ترتیب، برای استفاده حداکثری از پهپاد خود، بهتر است در مورد تمام عملکردهای آن نیز بدانید. اما این بدان معنا نیست که استفاده از میانبرها گاهی اوقات، درست نیست.

اکنون می دانید که حالت بدون سر در یک پهپاد چیست. خوب است که از محدودیت های آن آگاه باشید و سعی کنید بیش از حد به آن متکی نباشید. این تقلب نیست؛ این باهوش بودن است.

حالت هدلس مود در پهپاد چیست

چه کسی باید با حالت بدون سر پرواز کند؟

به طور کلی، ویژگی حالت بدون سر برای مبتدیان است. به طور خاص، مبتدیانی که قصد ندارند با پهپاد در حالت عادی پرواز کنند. همچنین می تواند برای افرادی باشد که در جهت گیری فضایی مشکل دارند. یا اگر فقط برای یک رویداد خاص نیاز به پرواز دارید.

اما اگر قصد دارید یک پهپاد واقعی بخرید و مرتباً با آن پرواز کنید، باید از این ویژگی صرف نظر کنید. برای عادت کردن به کنترل‌ های معمولی کار کافی می‌ طلبد، اگر از راه‌ اندازی با رابط معکوس استفاده کرده باشید، کار را بسیار سخت‌ تر می‌ کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *