logo-digieleman

نحوه شارژ و نگهداری ایمن از باتری های لیتیومی پهپادها

نحوه شارژ و نگهداری ایمن از باتری پهپادها

اگرچه پرواز با پهپاد ممکن است بزرگترین خطر در عملیات به نظر برسد، اما برخورد با باتری ها به طور بالقوه انفجاری تر است. در اکثر گزارش هایی که موارد آسیب های مربوط به وسایل الکترونیکی را به کمیسیون ایمنی محصولات مصرفی ایالات متحده گزارش می دهند، بیش از 200 حادثه مربوط به باتری پهپاد ثبت شده که ناشی از آتش سوزی، دود و انفجار بین سال های 2012 تا 2017 ثبت شد. اکثر خلبانانی که این موارد را گزارش داده اند، داستانی در مورد انفجار یا آتش سوزی باتری لیتیومی داشتند، به ویژه پس از سقوط پهپاد. 

نحوه شارژ و نگهداری ایمن از باتری پهپادها

رایج‌ترین نوع باتری که پهپادهای مسابقه‌ای و عکاسی را نیرو می‌دهد، لیتیوم پلیمر یا Li-po است، نوعی باتری لیتیوم یونی که ذخیره انرژی بیشتری را در فضاهای کوچک‌تر ذخیره می‌کند. برای اینکه بفهمم چگونه می توان خطر خرابی چشمگیر باتری را کاهش داد و باتری های پهپادها را بیشتر دوام آورد و عملکرد بهتری داشت، با کارشناسان باتری و پهپادها در مورد روش صحیح شارژ، استفاده و مراقبت از آنها صحبت کردم.

رایج‌ترین نوع باتری که برای پهپادهای فیلم برداری استفاده می کنند، مدل لیتیوم پلیمر یا Li-po است، نوعی باتری لیتیوم یونی که انرژی بیشتری را در فضاهای کوچک‌تر ذخیره می‌کند. برای اینکه بفهمم چگونه می توان خطر خرابی چشمگیر باتری پهپادها را کاهش داد و عمر آنها را افزایش داد تا عملکرد بهتری داشته باشند، با کارشناسان باتری و پهپادها در مورد روش صحیح شارژ، استفاده و مراقبت از آنها صحبت کردم.

هنگام شارژ باتری محتمل ترین زمان برای آتش گرفتن باتری پهپاد است، بنابراین بیشتر تلاش های ایمنی خود را در آنجا متمرکز کنید. طبق گزارش CPSC، بیش از نیمی از حوادث مربوط به باتری پهپاد که ثبت شده است، هنگام شارژ شدن پهپاد رخ داده است. به ویژه هنگام شارژ باتری های برندی که با آن آشنایی ندارید مراقب باشید. با این تفکر که فقط باتری های ارزان قیمت آتش می گیرند بی خیال باتری های خود نشوید و هنگام شارژ مراقب آنها باشید.

اگر می توانید، باتری های خود را در فضای باز شارژ کنید. در عوض، فانک پیشنهاد کرد، ایمن ترین راه برای شارژ باتری پهپاد این است که آن را در فضای باز شارژ کنید. این تنها جایی است که می توانید مطمئن باشید نزدیک هیچ چیز دیگری نیست که آتش بگیرد و تا حد ممکن خسارت ها را کاهش دهید. یک باتری در حال انفجار گازهای سمی نیز منتشر می کند که می تواند در یک فضای بسته خطرناک باشد. فقط مطمئن شوید که باتری ها را از نور خورشید دور نگه دارید تا بیش از حد گرم نشوند و از گیاهان خشک شده یا سایر مواد قابل احتراق دور باشند.

با این وجود سعی کنید همیشه آماده مهار آتش سوزی باشید و خطرات احتمالی را پیش بینی کنید. هنگامی که باتری در شارژ است، برای جلوگیری از آتش سوزی سعی نکنید که به طور کامل روی آن را کیپ کنید، چرا که نیروی رانده شده از باتری باعث انفجار می شود. برای مهار آتش سوزی سعی کنید یک سطل شن یا آب را کنار خود داشته باشید.

نگهداری از باتری پهپادها

باتری ها را در مکانی امن و معتدل نگهداری کنید. باتری‌های Li-po را در دمای اتاق یا نزدیک به آن در مکانی نگهداری کنید که احتمال آتش‌سوزی را مشاهده کنید. اگر باتری سالمی دارید که بیش از حد گرم نمی شود، سوراخ نیست و باد ندارد نگهداری از آن باید ایمن باشد. اما آتش زدن باتری خود به خود اتفاق می افتد. شرکت DJI به عنوان برترین برند ساخت پهپاد که بیش از نیمی از پهپادهای شخصی مورد استفاده امروزی را به فروش می رساند، توصیه می کند که اگر قصد ندارید از پهپاد خود به مدت 10 روز یا بیشتر استفاده کنید، 40 تا 65 درصد از ظرفیت باتری آن را تخلیه کنید. بر اساس تست Cadex، تخلیه جزئی استرس را بر باتری کاهش می دهد و به طولانی ترین عمر ممکن کمک می کند. توصیه های سازنده باتری خود را برای تخلیه آن در نظر داشته باشید، که از خراب شدن باتری پهپاد تا حدود زیادی جلوگیری می کند.

نحوه شارژ و نگهداری ایمن از باتری پهپادها

حمل و نقل باتری پهپاد

باتری ها را در حین حمل و نقل بسته و ایمن نگه دارید. تا زمانی که باتری‌های خود را به طور مناسب نظارت، شارژ و نگهداری می‌کنید، حمل و نقل آن‌ها بدون هیچ گونه اقدامات ایمنی فوق‌العاده مناسب است. آنها را در جایی محکم نگه دارید که زیاد به اطراف یا چیزی برخورد نکنند. مقاله ما در مورد بهترین لوازم جانبی هواپیماهای بدون سرنشین کوله پشتی هایی را دارد که ما برای حمل و نقل پهپادها و باتری های آنها توصیه می کنیم.

شرایط استفاده از باتری پهپاد

از پرواز در دمای شدید خودداری کنید. برای اینکه باتری‌ها طولانی‌ترین عمر ممکن را داشته باشند، دستورالعمل‌های سازنده را برای پرواز دنبال کنید، که باید شامل محدوده دمای ایمن و پایین‌ترین سطح دشارژ قابل قبول باشد. برای مثال، DJI به شما توصیه می‌کند که پهپادها را در دمایی بین -10 تا 40 درجه سانتی‌گراد (14 درجه فارنهایت تا 104 درجه فارنهایت) پرواز دهید. محدوده‌ای مشابه با آنچه که توسط بسیاری از برندهای پهپاد پیشنهاد شده است.

بازرسی باتری پهپاد قبل و بعد از پرواز

نحوه شارژ و نگهداری ایمن از باتری پهپادها

قبل و بعد از پرواز با پهپاد یا شارژ باتری، یک لحظه وقت بگذارید و باتری را بررسی کنید. اگر باتری پهپاد شما آسیب قابل مشاهده ای دارد یا در حال پف کردن است، باید آن را دور بریزید. با این حال، هر باتری علائم فیزیکی آسیب را نشان نمی دهد. خلبانان FliteTest توصیه می کنند از یک آنالایزر مانند HobbyKing HK-010 استفاده کنید تا وضعیت هر سلول در باتری را مشاهده کنید و مشکلات را قبل از اینکه تشدید پیدا کنند مشاهده و برطرف کنید. یک باتری با یک ولتاژ – مثلاً 3.7 ولت – مشخص می شود که باید در تمام سلول های آن یکسان باشد. با گذشت زمان ممکن است از تعادل خارج شوند، چیزی که برخی از شارژرها می توانند تا حدودی آن را اصلاح کنند. گرگ فانک، یکی از متخصصان زبده در این باره توصیه می‌کند که باتری‌هایی را که در آن سلول‌ها بیش از 0.1 ولت (100 میلی ولت) در تعادل نیستند، بازنشسته کنید، زیرا این نشانه ضعیف‌تر بودن برخی از سلول‌ها نسبت به سایرین است.

فانک گفت: «این بسته‌ها کاندیدهای اصلی برای گرم شدن بیش از حد و آتش‌سوزی احتمالی هستند، زیرا سلول‌های منفرد را می‌توان در حین شارژ و تخلیه به خارج از محدوده عملکرد امن خود برد.»

انتخاب باتری پهپاد و شارژر آن

اگرچه مراحلی که بیان کردیم می تواند به شما در جلوگیری از فاجعه کمک کند، اما می توانید در وهله اول با انتخاب باتری های مناسب، از بسیاری از مشکلات نجات پیدا کنید. در اینترنت اغلب می‌توانید باتری‌ها و شارژرهایی را برای فروش بیابید که اطلاعات کمی در مورد اینکه چه کسی آنها را می‌سازد و چه کسی می‌فروشد، وجود دارد، و برخی از این گزینه‌های ناقص خطر آتش‌سوزی را افزایش می‌دهند. باتری هایی که مواد با کیفیت پایین تری دارند یا طرح های برش گوشه ای دارند، در هنگام تصادف یا زمانی که با سرعت بالا شارژ و دشارژ می شوند، احتمال آتش گرفتن آنها زیاد است.

به دنبال گواهینامه ایمنی و ویژگی ها باشید. گرگ فانک از Cadex به ما گفت که به همان اندازه وسوسه‌انگیز است که به دنبال باتری‌هایی باشید که دارای استاندارد IEC 62133 (یا معادل آن) و گواهی UN38.3 هستند تا مطمئن شوید استفاده از آنها ایمن است. هر لیست باتری نمی‌گوید که آیا گواهینامه‌ها را دارد یا خیر، و گاهی اوقات برای یافتن گواهی‌ها باید از طریق وب‌سایت سازنده جستجو کنید .

سازندگان باتری گاهی اوقات ویژگی‌های ایمنی اضافی را حذف می‌کنند – برای مثال، یک پوسته پلاستیکی سخت را به جای یک بسته‌بندی ساده پلاستیکی کنار می‌گذارند تا باتری‌های مقرون به صرفه وزن و هزینه کمتری داشته باشند. ما توصیه می کنیم که به دنبال مارک هایی با ویژگی های ایمنی بالا باشید، حتی اگر قیمت آنها کمی بیشتر باشد.

یک شارژر باتری قابل برنامه ریزی را انتخاب کنید. همانطور که انتخاب باتری مناسب مهم است، در انتخاب شارژر مناسب نیز دقت کنید. یک شارژر قابل برنامه ریزی ارزش هزینه اضافی را دارد، زیرا به شما امکان می دهد وظایف مدیریت باتری بیشتری را انجام دهید، مانند بررسی اینکه باتری طبق طراحی در حال شارژ و دشارژ شدن است و قبل از ذخیره سازی آن را به طور کامل تخلیه کنید. همچنین استفاده از شارژرهای ساخته شده توسط همان سازنده باتری را توصیه می کند.

نکته ای در مورد باتری های DJI

پهپادهای DJI برای کار با باتری‌های هوشمند خود این شرکت طراحی شده‌اند. این باتری‌ها گران‌تر از باتری‌های پهپادهای معمولی‌تر هستند و از آنجایی که باتری‌های شخص ثالث مجاز برای مدل‌های DJI وجود ندارد، می‌توانید احساس کنید که این شرکت شما را در دام خرید باتری‌های فانتزی خود انداخته است. اما باتری‌های آن دارای برخی ویژگی‌ها و عملکردهای ایمنی داخلی هستند که در مقایسه با باتری‌های دیگر در پهپادهای ارزان‌تر یا در برخی موارد جایگزین‌های بدون مجوز، محافظت بیشتری را ارائه می‌کنند. به گفته مهندسان تیم باتری در DJI، باتری های این شرکت شامل اقداماتی مانند توانایی جلوگیری از شارژ یا تخلیه بیش از حد و توانایی نظارت بر ظرفیت باقی مانده باتری است. با این حال، باتری‌های DJI در صورتی که با آنها بد رفتار کنید، عمر آنها کاهش می یابد. به دستورالعمل‌های مراقبت از باتری DJI مراجعه کنید و همان دستورالعمل‌های مراقبتی را که برای سایر باتری‌های پهپاد انجام می‌دهید، دنبال کنید.

اگر به هر دلیلی باتری پهپاد خود را از دست داده اید، می توانید به صورت آنلاین یا حضوری از فروشگاه دیجی المان برای خرید آن اقدام کنید. شما همچنین می توانید انواع کوادکوپتر از برندهای DJI و Autel را از همینجا خریداری نمایید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *